Міцність бетону наростає в результаті взаємодії цементу з водою. По науковому цей процес називається гідратація цементу. Гідратація зупиняється, якщо в молодому який набирає міцності бетоні висихає або вимерзає вода (вологість). Висихання і замерзання молодого бетону істотно погіршує його властивості та характеристики. А молодим він вважається, як мінімум, пару тижнів. Якщо чесно, то хоча б тиждень постоїть в нормальної вологості і температури — вже добре, вже є приблизно 70% міцності.
З втратою вологи, необхідної для нормального процесу гідратації, треба боротися. Адже втрачається не тільки волога, а втрачається ще й міцність. Вірніше, — вона не набирається. Молодий бетон, як дитина, потребує догляду та харчування :-) Тільки замість каші — бетону потрібна вода. І тоді він віддячить Вас довгими роками бездоганної служби.
- Свіжоукладений бетон, в жарку погоду непогано б накрити мокрою мішковиною, або хоча б плівкою ПВХ.
- 1-5 денні бетонні конструкції — не завадить поливати водою. Гірше не буде.
При мінусових температурах можливо заморожування бетону. Замерзає природно не бетон, а вода в ньому. Що відбувається в даному випадку. Та так само зупиняється процес гідратації цементу. Ви можете прочитати детальну інформацію про зимове бетонування.
Що найцікавіше, він може продовжиться навесні, коли відтане. Якщо звичайно всю конструкцію не розмиє на той час. Природно, міцність і морозостійкість такого бетону може бути істотно нижче, ніж повинно бути при нормальному твердінні. Навіть існують спеціальні методики, так званого, раннього заморожування бетону. Бетон з невеликою кількістю протиморозних добавок укладають при низьких температурах (-15-30). Він замерзає і в такому вигляді живе до початку приходу теплішої погоди. Ближче до весни бетон прокидається і починається процес гідратації цементу.
Протиморозні добавки для бетону тут потрібні в якості такого собі стабілізатора процесу. Тобто: бетон заливали при -25, добавки введені з розрахунком на температуру -10 градусів. Він замерз. Завдяки наявності добавок, при підвищенні температури до -5 +5, бетон не реагує на циклічні зміни температури, властиві весняного періоду, коли температура плаває з мінуса в плюс. Він не замерзає-відтає, а стійко переносить ці коливання. Єдине обмеження — такі монолітні конструкції не можна експлуатувати в цей період.
Існує таке поняття як найбільша межа міцності бетону. Своєрідна грань, після досягнення якої, за подальше життя бетону можна не хвилюватися. Цей поріг для різних марок бетону — різний. Високі марки бетону мають нижчий % поріг критичної міцності (25-30% від проектної міцності), низькі марки — вищий %. У всякому разі, при нормальних умовах найбільша межа міцності бетону досягається приблизно за добу. Саме тому, так важлива перша доба життя бетону.
C заморожуванням бетону теж можна і потрібно боротися. Нижче наведені заходи, які зазвичай допомагають в цій боротьбі:
- Використання протиморозних добавок в бетон. Так названі ПМД. Протиморозні добавки за все не дають воді замерзнути та частково прискорюють процес твердіння. Раніше, для цих цілей застосовувалися всякі страшні солі, які любили, з часом, поїсти арматуру. Зараз використовують більш щадні склади та препарати.
- Електропрогрів бетону. Існують спеціальні трансформатори, електроди, і електропідігрівальні опалубки. Це — ідеальний варіант для зимової заливки бетону. Але, на жаль, він практично недоступний для приватного забудовника. Оренда, доставка, монтаж. А найголовніше — такі системи їдять по кілька десятків кВт електроенергії на годину, що відразу ставить електропідігрів бетону в розряд нереальних. Яка заміська підстанція дозволить під'єднати 80 кВт трансформатор
- Якщо середньодобова температура на вулиці не дуже низька: 1-2 градуси, можна просто укрити конструкцію плівкою. Не факт, що допоможе. Це скоріше — авральна міра. Коли привезли та поклали бетон, а ввечері раптом різко похолодало. Процес гідратації цементу супроводжується виділенням тепла. І зберегти це тепло можна і потрібно. Можна поставити газову або дизельну гармату, щоб задувало теплим повітрям під укриття. Перші дні життя бетону — особливо критичні та відповідальні.
На заводах ЗБВ та ЗБК немає такої проблеми. Залізобетонні вироби: палі, бетонні фундаментні блоки ФБС, плити перекриття, дорожні плити — пропарюють у спеціальних камерах, що дозволяє добитися відмінних результатів по швидкості набору міцності. Там тобі й тепло і волога. Кілька годин пропарювання, і вироби з бетону набирають задану міцність і вже готові до вживання. На об'єкті б так ...
Бережіть бетон — він хороший! Успішного Вам бетонування і не забувайте про
www.i-decor.com.ua. Завжди чекаємо Ваших дзвінків!